Wartości odżywcze nasion konopi

Wartości odżywcze nasion konopi

Wielu osobom, niewtajemniczonym w temat, konopie kojarzą się tylko z narkotykami, podczas gdy jej nasiona to dosłownie kopalnia drogocennych składników odżywczych i mineralnych. Niełuskane nasiona mają najwięcej roślinnego białka, doskonałe proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6, magnezu i fosforu, a olej konopny jest coraz częściej pożądanym składnikiem nowoczesnych diet zdrowotnych.

Dobroczynne właściwości nasion konopi włóknistej

nasiona konopi sklepCannabis sativa L. to konopie siewne, których rodzaje mają różne zastosowania. Te o dużym stężeniu substancji psychoaktywnych THC, czyli konopie indyjskie, wykazują silne działania halucynogenne. Natomiast konopie włókniste są pozbawione tej substancji i nie wpływają na układ nerwowy po  jej zażyciu. Nasiona konopi włóknistej zaliczane są do grupy tzw. superfoods, czyli nieprzetworzonych produktów pochodzenia naturalnego, wykazujących dobroczynne działania na ciało człowieka. Są pełne wartości odżywczych; witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina E, znajdująca się w nasionach, to silny przeciwutleniacz, który chroni kwasy tłuszczowe przed utlenieniem i zachowaniem ich wartości. Dodatkowo nasiona to doskonałe źródło białka roślinnego, wapnia, cynku, fosforu, potasu i magnezu, który w obecnych czasach jest bardzo zaniedbywanym składnikiem. Jeżeli chodzi o nasiona konopi sklep, zarówno stacjonarny, jak i ten online jest coraz lepiej zaopatrzony w tę super żywność.

Za kilogram niełuskanych nasion konopi włóknistej zapłacimy trochę ponad 20 zł, ale wystarczy niewielka ilość nasion dziennie (3 łyżeczki), by nasycić ciało dobroczynnymi składnikami odżywczymi. Nasiona są uznawane za lepsze źródło tłuszczy od siemienia lnianego czy innych orzechów, toteż tym bardziej warto po nie sięgać w codziennej diecie.

Komentowanie jest wyłączone.