Transport nasienia buhajów w ciekłym azocie

Transport nasienia buhajów w ciekłym azocie

 

Coraz więcej polskich hodowców bydła interesuje się zakupem nasienia pochodzącego od wyspecjalizowanych ras buhajów. Dotyczy to przede wszystkim hodowców wielkotowarowych, którzy chcą osiągać jeszcze większe sukcesy na polskim rynku. A prawdę mówiąc, tylko takie hodowle pozostały na polskim rynku.

Zastosowanie nasienia buhajów w sztucznej inseminacji

najlepsze nasienie buhajówTworzy się profesjonalne fermy krów mlecznych, które są nastawione na jak największe zyski. Hodowli przydomowych jest zdecydowanie mniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a jeśli pokrywa się krowę w takiej hodowli, to zazwyczaj robi się to w sposób naturalny, wykorzystując buhaja. W hodowlach wielkotowarowych rozmnaża się bydło przy pomocy inseminacji. Do inseminacji wykorzystywane jest nasienie buhajów, które można zakupić w bankach nasienia. Takie najlepsze nasienie buhajów pochodzi od tych osobników, którzy posiadają wyjątkowe cechy użytkowe. Im lepsze cechy buhaja, tym nasienie droższe. Nasienie wcale nie musi pochodzić od buhajów pochodzących z Polski. Można je zamawiać nawet z zagranicznych banków nasienia. Najwięcej takich banków znajduje się w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii. Nasienie buhajów można transportować na dalekie odległości, ponieważ możliwe jest jego przechowywanie w ciekłym azocie. Oczywiście wcześniej nasienie pobrane od buhaja przechodzi przez szereg badań andrologicznych. W badaniach sprawdza się, czy nasienie w ogóle nadaje się do wykorzystania w czasie sztucznej inseminacji.

Dopiero później nasienie poddawane jest specjalnej obróbce. Wykorzystuje się rozcieńczalnik, który pozwala z jednego nasienia przygotować nawet kilkanaście dawek inseminacyjnych. Nasienie przechowywane jest w specjalnych pipetach. Materiał należy rozmrozić w ciepłej wodzie tuż przed wykonaniem zabiegu sztucznej inseminacji u krowy.

 

Komentowanie jest wyłączone.