Soczewki kontaktowe – ich zalety oraz rodzaje

Soczewki kontaktowe – ich zalety oraz rodzaje

 

Soczewki kontaktowe, niewłaściwie nazywane również szkłami kontaktowymi  są umieszczane bezpośrednio na rogówce naszego oka. Służą do korygowania wady wzroku. Obecnie są bardzo popularne i wiele osób je nosi.

Zalety i rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe mogą bsoczewka kontaktowayć noszone w trybie dziennym, dwutygodniowym, miesięcznym lub kwartalnym. Powinny jednak zostać dobrane przez okulistę. Osoby noszące soczewki powinny regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do okulisty. Soczewka kontaktowa jest niewielka i tak zaprojektowana, aby korygować wady i zapewnić zdrowie oka. Nowoczesne soczewki to coś więcej niż tylko wkładane do oka szkiełka. Mają one jednak działanie podobne do zwykłych okularów, załamują oraz skupiają światło w sposób umożliwiający wyraźne widzenie. Kolejną zaletą jest to, że soczewka przylega do płynu łzowego na powierzchni naszego oka i przy każdym jego ruchu w naturalny sposób porusza się. Jest to zaleta, której nie posiadają okulary. Nie wszystkie soczewki są takie same, istnieje ich wiele rodzajów. Zaprojektowane są z myślą o różnych potrzebach i wadach wzroku, dlatego mają one różne kształty. Toryczne służą do korekcji astygmatyzmu, sferyczne służą do korekcji krótkowzroczności oraz nadwzroczności. Na rynku dostępne są także soczewki do monowizji, dwuogniskowe oraz wieloogniskowe. Na rynku jest również wielu producentów soczewek, jednak to lekarz powinien nam powiedzieć jakie powinniśmy kupić i czym one się różnią od pozostałych.

Sami nigdy nie powinniśmy decydować o tym jakie soczewki powinniśmy wybrać, ponieważ w ten sposób możemy tylko pogorszyć swój wzrok. Na rynku dostępne są również soczewki, dzięki którym możemy zmienić swój kolor oczu bez wstrzykiwania szkodliwych barwników. Poza tym jeśli dany kolor nam się znudzi możemy kupić inny.

 

Komentowanie jest wyłączone.