Rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech

Rejestracja działalności gospodarczej w Niemczech

Niemcy to bardzo dobre miejsce do prowadzenia własnego biznesu. Na atrakcyjność tego rynku składa się wiele czynników, które w coraz większym stopniu skłaniają naszych rodaków do lokowania tam właśnie swoich firm. Sprawa podstawowa to możliwość uzyskania wysokich zarobków oraz geograficzna bliskość. Następnym oczywistym plusem jest bardzo stabilny system podatkowy i ubezpieczeń zdrowotnych. 

Własny biznes w Niemczech

założenie własnej firmy w niemczechWejście Polski do Unii Europejskiej oraz zapis o swobodnym przepływie osób i usług w jej ramach pozwala na szybkie założenie własnej firmy w Niemczech na zasadach uproszczonych, takich samych jakie obowiązują obywateli tego kraju. Aby myśleć o założeniu firmy na terenie Niemiec należy podjąć kilka kroków, które nam to umożliwią i ułatwią. Obligatoryjnie musimy zdobyć adres pod, którym będziemy prowadzić działalność gospodarczą. Jeżeli posiadamy lokal na własność to bardzo dobrze, jeżeli nie to trzeba coś wynająć. Siedziba firmy musi odpowiadać profilowi przyszłej prowadzonej działalności. Dobrym rozwiązaniem ze względu na przyszłe ulgi podatkowe jest uzyskanie meldunku w Niemczech. Mają rozwiązany problem z siedzibą firmy warto skorzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych przez rózne instytucje. Podniesie to stan naszej wiedzy i przygotuje do roli przedsiębiorcy. Formalności związane z założeniem firmy załatwia się w Gewerbeamt poprzez założenie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wizyta przebiega szybko, a Gewerbeamt przekazuje automatycznie informacje o nowym podmiocie gospodarczym do pozostałych organów rejestrowych.

Po otrzymaniu informacji z Gewerbeamt niemiecki urząd skarbowy kontynuuje rejestrację naszej firmy jako podatnika. Otrzymujemy formularz do wypełnienia gdzie określamy szacunkową wysokość przyszłych obrotów za 12 miesięcy. Po rozpatrzeniu sprawy zostanie nam nadany numer ewidencji podatkowej. Żeby zakończyć kwestie związane z prawidłowym działaniem firmy należy rozwiązać problem ubezpieczenia zdrowotnego. Informacje na ten temat można znaleźć w sieci.

Komentowanie jest wyłączone.