Pachnące zioła w ogrodzie: rozmaryn lekarski

Pachnące zioła w ogrodzie: rozmaryn lekarski

W ziołowych ogrodach na pewno znajdzie się miejsce na rozmaryn lekarski. Jest on traktowany jako roślina ozdobna, ale znajduje zastosowanie w kuchni i w lecznictwie. Rozmaryn wygląda jak miniaturowy krzew. Właśnie dlatego jest zaliczany do krzewinek zimozielonych.

Właściwości lecznicze rozmarynu lekarskiego

rozmaryn lekarski hurtLiście rozmarynu są bardzo charakterystyczne – są nie tylko sztywne, ale też równowąskie. Poza liśćmi rozmaryn posiada też bardzo ładne kwiaty. Znajdują się one w zielonych kątach liści. Są to kwiaty niebieskie, wargowe. Rozmaryn można bardzo łatwo odróżnić od innych roślin w ogrodzie. Wystarczy powąchać roślinę, by wiedzieć na pewno, że to rozmaryn lekarski. Zapach rozmarynu unosi się na duże odległości. Dlatego sadząc taką roślinę w ogrodzie, można liczyć na bardzo przyjemny zapach, który dodatkowo będzie odstraszał różne owady. Warto posadzić w ogrodzie rozmaryn lekarski hurt – nie tylko dla ozdoby, ale również po to, by z niego na co dzień korzystać. Rozmaryn lekarski rośnie dziko w południowej Europie, ale też na innych kontynentach – w Afryce Północnej oraz w Azji. Latem można spokojnie sadzić rozmaryn lekarski w ogródku. Zimą można przesadzać go do doniczki i trzymać w domu na parapecie (najlepiej w kuchni, bo w niej przydaje się najczęściej). Liście rozmarynu należy zrywać wtedy, kiedy pochodzą one z najmłodszych pędów. Następnie trzeba takie liście wysuszyć – najlepszą metodą jest suszenie liści na siatce.

Rozmaryn ma wiele właściwości leczniczych. Warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka z nich. Przede wszystkim działa rozkurczowo – nie tylko na jelita, ale i na pęcherz moczowy. Rozmaryn polecany jest osobom z nadciśnieniem, bo doskonale obniża ciśnienie i usprawnia krążenie krwi w naczyniach wieńcowych serca. Dodatkowo rozmaryn działa dobrze na pamięć i koncentrację.

Komentowanie jest wyłączone.