Kilka słów o meblach kolonialnych

Kilka słów o meblach kolonialnych

Choć czasy kolonialne dawno minęły, ślady epoki wciąż są żywe w wielu dziedzinach życia. Szczególnie widać to w branży meblarskiej. Ukształtowany w tamtym okresie styl nadal jest bardzo popularny. W wyposażeniach europejskich mieszkań czy budynków użyteczności publicznej często można spotkać meble kolonialne.

Meble prosto z Indii

meble indyjskieGdy mówimy o meblach kolonialnych, najczęściej mamy na myśli meble indyjskie. To wyroby pochodzące z tego kraju są najbardziej rozpowszechnione. Trudno stwierdzić, co jest tego głównym  powodem. Na pewno ma tu znaczenie kunszt tamtejszych rzemieślników, ciekawe, orientalne wzornictwo, jak i zwykła fascynacja egzotyką. Z pewnością jednak nie są to wszystkie przyczyny mody na indyjskie sprzęty, trwającej już od kilku stuleci. Wszystko ma swój początek w XVIII w. kiedy to europejscy kolonialiści zaczęli przybywać na nowe terytoria. Pragnęli oni urządzić swoje nowe siedziby podobnie jak w Europie, toteż zabierali ze sobą luksusowe meble i wyposażenie dotychczasowych mieszkań. Na miejscu okazywało się jednak, że europejskie gatunki drewna nie sprawdzają się w nowych warunkach klimatycznych. Meble szybko niszczały i nie nadawały się do użytku. Zaczęto więc wytwarzać domowe sprzęty z egzotycznych drzew dostępnych na miejscu, takich jak tek, palisander, akacja czy drzewo różane. Miejscowi rzemieślnicy tworzyli formy znane w Europie z indyjskich surowców i ozdabiali je orientalną ornamentyką. W ten sposób powstała nowa jakość, która swych zwolenników znalazła i na Starym Kontynencie.

Statki zaczęły przewozić meble tym razem z Indii do Europy. Posiadanie mebli kolonialnych stało się swego rodzaju modą, która utrzymuje się do dziś. Nowe wzornictwo nawiązuje do tradycji. Niektóre meble są nawet celowo postarzane.

Komentowanie jest wyłączone.