Jestem kierowcą autobusu miejskiego

Jestem kierowcą autobusu miejskiego

Pracowałem jako kierowca autobusu w dużym mieście przez 12 lat. Jest co wspominać. Lubiłem zmiany zaczynające się o czwartej rano, ale tylko te latem. Miasto o tej porze wygląda przepięknie. Jest cicho i spokojnie. I jeszcze te czerwcowe brzaski tuż po trzeciej.

Zbiorniki dwupłaszczowe w autobusach

Zbiorniki dwupłaszczowePraca kierowcy miejskiego wymaga stalowych nerwów. Choć pracuje się anonimowo, to jest to praca z ludźmi, którzy zupełnie tak jak ty, nie zawsze są w dobrych humorach. Z natury jestem opanowany, ale czasem to miałem dosyć rozkapryszonych pasażerów. A bywało też niebezpiecznie. Musiałem wykazać się niemałą odwagą, by zainterweniować i wysadzić na najbliższym przystanku grupkę głośno zachowujących się nastolatków. Następnym razem już wezwałem straż miejską. Awarie zdarzały mi się rzadko. Raz przeciekał mi zbiornik na olej napędowy. Kolega mi zwrócił uwagę na przystanku. Zdziwiło mnie to. Sprawdzone zbiorniki dwupłaszczowe w autobusach, najlepszej jakości, a tu przeciek paliwa. Od kilku lat jest jeszcze trudniej. Trzeba uzupełniać i sprawdzać przed każdym wyjazdem na trasę zbiorniki na paliwo i dodatkowo zbiorniki adblue. To utrudnienie aby spełniać normy unijne. Kiedyś ważne było tylko, żeby był pełen bak, olej i płyn w spryskiwaczu. Zawsze wolałem wszystko posprawdzać przed ruszeniem w trasę. Często jednak musiałem zaufać koledze. Zmienialiśmy się w trasie, na jednym z przystanków. Ogólnie mile wspominam lata pracy w komunikacji miejskiej. W końcu zatęskniłem za przestrzeniami, za szeroką drogą, krajobrazami ze wschodami i zachodami słońca. W mieście to co dzień te same trasy, te same korki na ulicach. Nawet ci sami ludzie na przystankach co rano. Nie zamieniłbym pracy kierowcy na żadną inną. Lubię to urokliwe spojenie z autem. Po latach znasz każde drgnienie silnika, czujesz przyspieszenie, a warkot znajomego silnika jest jak stara dobra melodia. Usłyszysz każdy najdrobniejszy nawet fałsz w muzyce. Bycie w drodze to moje przeznaczenie.

Teraz jeżdżę po całej Polsce. Jest jeszcze piękniej, jeszcze bardziej ekscytująco i przede wszystkim zawód kierowcy daje ogromną satysfakcję. To praca w napięciu i odpowiedzialna. Ale jak raz posmakujesz bycia w drodze, nie zamienisz takiej pracy na żadną inną.

Komentowanie jest wyłączone.