Jak sprawdzić, czy nie jest się podsłuchiwanym?

Jak sprawdzić, czy nie jest się podsłuchiwanym?

 

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zawodowymi detektywami czy osobami prywatnymi o mniejszych lub większych zainteresowaniach szpiegostwem, na pewno wszyscy słyszeliśmy nie raz o podsłuchach i urządzeniach je wykrywających. Szczególnie interesujące wydają się być te ostatnie. Jak konkretnie działają?

Charakterystyka sprzętu namierzającego

wykrywacze podsłuchówPoprawnie funkcjonujące wykrywacze podsłuchów skanują najbliższy obszar w poszukiwaniu urządzeń emitujących promieniowanie radiowe na określonej częstotliwości. W przypadku znalezienia takiego obiektu, możliwe jest namierzenie go. Dotyczy to różnego rodzaju podsłuchów, miniaturowych kamer czy nadajników, na przykład GPS. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli, które można porównać ze swoimi potrzebami by wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie wariant. Różnice te dotyczą m.in. zasięgu skanowania, liczby trybów pracy, rozpiętości skanowanych częstotliwości, rozmiarów i wreszcie – ceny. Kwota, jaką trzeba zapłacić za urządzenie tego rodzaju waha się od około stu złotych do nawet dziewięciu tysięcy złotych. Istotną cechą, której nie posiadają wszystkie typy wykrywaczy, jest obecność ekranu LED, na którym wizualizowane są krążące w pobliżu sygnały. Dostarcza to wiedzy na temat przekazywanych w okolicy informacji, a także (w niektórych modelach) umożliwia wybór konkretnej transmisji do odsłuchu. Przeważająca liczba urządzeń jest małych, kompaktowych rozmiarów, łatwych do ukrycia w kieszeni kurtki czy spodni.

Z całą pewnością urządzenia namierzające sprzęt szpiegujący są niezwykle interesujące i przydatne; nie tylko dla wyspecjalizowanych służb, lecz także dla zwykłych ludzi, którzy z jakiegoś powodu czują się zagrożeni. Z uwagi na dużą rozpiętość cen, warto jednak rozważnie przeanalizować, jak często i do jakich celów będziemy ich używali.

 

Komentowanie jest wyłączone.