Jak leczyć łysienie plackowate?

Jak leczyć łysienie plackowate?

 

Nasz organizm nie jest doskonały i często pomimo naszych starań, efekty dbania o siebie nie będą zadowalające. Każdy z nas chce mieć zdrowe, mocne i gęste włosy, lecz nie każdy może się właśnie takimi pochwalić. Na ich stan wpływa wiele czynników. 

Jak zdiagnozować łysienie plackowate?

leczenie łysienia plackowategoCykl życia każdego włosa przebiega w trzech fazach, a mianowicie anagen, czyli wzrost włosa, katagen oznaczający okres przejściowy i telogen oznaczający wypadanie włosów. U zdrowych ludzi, najwięcej włosów znajduje się w fazie katagen, natomiast u chorych na plackowate łysienie, najwięcej ich jest w fazie telogen. Leczenie łysienia plackowatego jest długotrwałe i nie zawsze daje zadowalające efekty. Jest to choroba, która dotyka ludzi w każdym wieku, bez względu na płeć. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie i z wiekiem jedynie się pogłębia problem. Nazwa choroby pochodzi os sposobu w jaki włosy wypadają, ponieważ następuje to w pewnych miejscach i przybiera kształt placka. Co ciekawe, łysienie plackowate może dotykać także inne miejsca gdzie występują włosy, na przykład na brwiach, czy w pachwinach. W leczeniu tego schorzenia stosuje się specjalne aktywne płyny, których zadaniem jest pobudzenie porostu włosów, preparaty farmakologiczne, czy krioterapia. W przypadku metod leczenia, zawsze mogą wystąpić skutki uboczne w postaci zaczerwień, łuszczycy, czy nawet trwałego uszkodzenie meszków włosowych. Ważny jest moment rozpoczęcia terapii i ilość utraconych włosów.

Jest to choroba o podłożu genetycznym, dlatego też tak ciężko z nią skutecznie walczyć. Łysienie plackowate może być też dziedziczone, dlatego w takich rodzinach, szczególnie ważna jest obserwacja skóry głowy dzieci. Bez wątpienia z tym problemem trzeba się udać do trychologa.

 

Komentowanie jest wyłączone.