Jak działa system fotowoltaiczny?

Jak działa system fotowoltaiczny?

System fotowoltaiczny to zespół połączonych modułów czyli paneli fotowoltaicznych wraz z urządzeniami pomocniczymi takimi jak inwerter, system montażowy oraz inne akcesoria elektryczne. Dzięki zamontowaniu ich na naszym dachu lub na gruncie możemy pozyskiwać darmową energię elektryczną.

Działanie systemów fotowoltaicznych

Pojedysystemy fotowoltaicznenczy moduł fotowoltaiczny składa się z wielu szczelnie zamkniętych w obudowie ogniw czyli krzemowych płytek, które mają właściwości półprzewodnikowe, w których następuje konwersja energii promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Warto wiedzieć, że moc instalacji fotowoltaicznych wyraża się w postaci mocy szczytowej, co oznacza maksymalną moc uzyskaną w warunkach laboratoryjnych. Na każdy kilowat mocy instalacji należy przyjąć około 7m2 powierzchni dachu o optymalnym nachyleniu lub około 15m2 powierzchni dachu płaskiego lub gruntu. Systemy fotowoltaiczne mogą być zintegrowane w systemach hybrydowych z małymi elektrowniami wiatrowymi, pompami ciepła oraz agregatami na paliwa płynne. Takie moduły po 25 latach użytkowania tracą około 15-20% swojej mocy nominalnej. Mitem jest bowiem, że jeśli nie ma słońca to instalacja nie będziemy mieli prądu. Instalacja może pracować nawet przy zachmurzonym niebie a nawet zimą tyle tylko, że wytworzy mniej energii. Istnieje również kilka możliwości zarządzania energią. Po pierwsze można ją w całości konsumować na własne potrzeby. Po drugie możemy całą energię sprzedać do sieci. Po trzecie można można konsumować energię a jej nadwyżki sprzedawać do sieci.

Jest coraz więcej zwolenników systemów fotowoltaicznych, dzięki którym możemy pozyskiwać darmową energię elektryczną. Ich montaż jest bardzo łatwy i prosty, dlatego możemy go wykonać sami dzięki dołączonej instrukcji do zestawu.

Komentowanie jest wyłączone.