Gęstość materaca czyli cecha decydująca o jego twardości

Gęstość materaca czyli cecha decydująca o jego twardości

 

Zanim zdecydujemy się na zakup materaca piankowego, warto wiedzieć, z czego dokładnie składa się taki materac. Oczywistym jest to, że znajduje się w nim pianka poliuretanowe. Niemniej jednak – pianka piance nierówna i materace mogą zawierać przeróżne rodzaje poliuretanu.

Odmiany pianki poliuretanowej znajdującej się w materacach

materac 120x180Sama pianka poliuretanowa posiada kilka odmian. Różnicuje się je przede wszystkim pod względem elastyczności. Każda odmiana poliuretanu ma swoją określoną elastyczność – jedne są bardzo elastyczne, inne zdecydowanie mniej. Materace z pianki poliuretanowej różnią się też między sobą innymi cechami. Mają one różną sprężystość, a także wielkość porów. Na szczególną uwagę zasługuje jednak inna cecha poliuretanu. Chodzi mianowicie o gęstość pianki. Taki materac 120×180 może mieć różną gęstość w zależności od tego, z jakiej pianki poliuretanowej został stworzony. Można się domyślić, że to właśnie gęstość ma decydujący wpływ na twardość materaca. To z kolei jest najważniejsza właściwość, którą kierujemy się, wybierając materac dla siebie. Okazuje się, że inną gęstość pianki należy stosować w materacach przeznaczonych dla dzieci, jeszcze inną dla młodzieży, osób dorosłych i starszych. Są materace piankowe, które przeznaczone są dla osób o masie ciała do 80 kg, od 80 do 95 kg i powyżej 95 kg. To sprawia, że każdy może się wyspać, bo materac będzie pasował do niego idealnie. Nie trzeba więc decydować się na twarde materace sprężynowe czy maty kokosowe. Jeśli chodzi o odmiany pianek poliuretanowych, to nie sposób ich wszystkich wymienić.

Okazuje się, że odmian może być setki. W materacach piankowych stosowane są przede wszystkim pianki oznaczane takimi skrótami jak HR-30, 35, 40. Istnieją też pianki oznaczane jako PUR-T. Tu wyróżnia się pianki PUR-T 25 i 30. Popularnością cieszą się pianki termoelastyczne.

 

Komentowanie jest wyłączone.