Gaz do pistoletu na gwoździe

Gaz do pistoletu na gwoździe

Gwoździarki używają sprężonego gazu, najczęściej dwutlenku węgla, by napędzać gwoździe i wbijać je w daną powierzchnię. Pozornie może to oznaczać iż nie ma większej różnicy pomiędzy nabojami z gazem, które mogą mieć jednak bardzo odmienne ciśnienie, a przez to bardzo różne zastosowanie.

Naboje z gazem do pistoletów na gwoździe

gaz do gwoździarekNaboje gazowe wymienia się najczęściej w tym samym momencie co zapas gwoździ, gdyż pojemność jest obliczana tak, by wystarczyła do zużycia całego bębna z gwoździami. Gaz może mieć jednak różne ciśnienie, i odmienny skład, a zdarza się iż do prac wymagających dużej siły używane są naboje z gazem pod wysokim ciśnieniem, wywołującym znacznie wyższą prędkość początkową wbijanych gwoździ, a przez to pozwalającą na pracę z twardymi, wytrzymałymi materiałami. Najbardziej standardowy gaz do gwoździarek o ciśnieniu nie przekraczającym dwóch atmosfer, a przez to przeznaczony do ogólnego użytku można dostać w każdym sklepie budowlanym i narzędziowym. Naboje te wyglądają niczym starego typu naboje do syfonów, i działają dość podobnie, choć niektórzy producenci wprowadzili zbiorniki gazu które działają tylko ze sprzętem ich produkcji, i nie mogą być używane wymiennie z innymi. Do standardowych prac przy budowie domów czy obiektów użytkowych zaleca się korzystanie z najbardziej fabrycznych naboi gazowych, mających przeciętne ciśnienie.

W przypadku prac z materiałami twardymi, czy też ciężkimi gwoździami niestandardowego rodzaju można zastosować natomiast gaz pod wysokim ciśnieniem, który znacznie lepiej napędza nawet ciężkie gwoździe, i pozwala na komfortową pracę w dowolnych warunkach. Wielu producentów przestrzega jednak przed używaniem gazu pod zbyt wysokim ciśnieniem, z racji uszkodzeń, jakie mogą powstać.

Komentowanie jest wyłączone.