Do czego służą baterie?

Do czego służą baterie?

 

Większość urządzeń technicznych, funkcjonujących w życiu współczesnych, cywilizowanych społeczeństw jest napędzana energią elektryczną. Energia ta jest czerpana z trwałych stacjonarnych źródeł, lub z zespołu urządzeń konwertujących tę energię z innych źródeł tzw. baterii. Nie chodzi tutaj tylko o powszechnie znane i stosowane baterie kieszonkowe, ale również o baterie akumulatorowe i słoneczne, przetwarzające energię słoneczną, czerpaną za pomocą paneli, w energię elektryczną.

Zastosowanie baterii słonecznych

trwałe baterie słoneczneUrządzenia, w których szeregowo połączone ogniwa słoneczne konwertują światło w energię elektryczną, to trwałe baterie słoneczne. Mają one szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Zasilają znaki drogowe i wspomagają sygnalizację świetlną. Znajdują się w lampach ulicznych i ogrodowych. Wykorzystywane są w elektronice promów i sond kosmicznych. Mamy również szeroki wachlarz zastosowań w rolnictwie: nawadnianie pól uprawnych, wentylacja pomieszczeń, napowietrzanie stawów rybnych, zasilanie suszarni, zasilanie urządzeń zainstalowanych w oborach. Skumulowana w bateriach energia, wykorzystywana jest do zasilania automatyki przemysłowej i pomiarowej. Również urządzenia i sprzęt domowy napędzany jest przez baterie.Baterie słoneczne muszą być wyposażone w falowniki, które przekształcają prąd stały w zmienny. Można założyć, że zakres wykorzystywania energii słonecznej, będzie się zwiększał.

Prowadzone są prace nad zmniejszeniem kosztów produkcji urządzeń potrzebnych do pozyskiwania i przetwarzania tej energii. Energia ze słońca płynie do nas bezpłatnie. Koszty pojawiają się na etapie doprowadzania energii słonecznej do miejsc jej wykorzystania. Doprowadzenie tej fazy do opłacalności, będzie sukcesem i da znaczące efekty ekologiczne.

 

Komentowanie jest wyłączone.