Ciśnienie na zbiornik reaktora

Energia jądrowa jest coraz bardziej popularna na świecie, lecz wielu ludzi na świecie nadal się jej boi. Jest to jednak energia odnawialna, więc tak bardzo pożądana, w czasach, w których kończy nam się węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Stawiamy więcej turbin wiatrowych, elektrowni wodnych czy paneli słonecznych. A elektrownie otrzymujące moc z radioaktywnych pierwiastków nadal okryte są złą sławą i wielką obawą przed ich używaniem. Jednak nie jest to do końca słuszne, gdyż dobrze zbudowany zbiornik ciśnieniowy i prawidłowe sterowanie oraz konserwacja prowadzą do osiągania bardzo dużych ilości energii przy stosunkowo małym nakładzie pieniężnym. A ryzyko nie jest wcale aż tak wielkie.

Budowa zbiornika reakcyjnego

zbiornik ciśnieniowy sprowadzony od producentaReaktor w swoim wnętrzu posiada zbiornik ciśnieniowy sprowadzony od producenta, jest to ogromny pojemnik o grubych ścianach, w którym znajduje się materiał rozszczepialny, z którego pozyskujemy energię, zazwyczaj jest to najbardziej reaktywny izotop 235 uranu w postaci prętów paliwowych, między którymi znajdują się pręty kontrolne zrobione z grafitu oraz sterujące. Cały zbiornik ciśnieniowy stanowi rdzeń reaktora, w którym tworzy się pozyskiwana energia. Tam promieniotwórcze pierwiastki rozpadają się poprzez bombardowanie ich neutronami. Zbiornik ten jest osłoną chroniącą przed wydobywaniem się z reaktora neutronów i silnie dla wszystkich organizmów żywych niebezpiecznego promieniowania gamma. Zawiera on także chłodziwo dla całej mieszaniny. Cały zbiornik ciśnieniowy jest monitorowany przez ekipę ludzi znajdujących się w sterowni. Jest on całkowicie zabezpieczony przed wyciekiem paliwa i dopiero przy uszkodzeniu zewnętrznej pokrywy zbiornika może dojść do niebezpiecznego wybuchu.

Energia jądrowa może być wprowadzana do użytku pod warunkiem zamontowania i regularnych przeglądów zbiornika ciśnieniowego reaktora. Gdy będzie on zadbany, a ekipa zgrana i dobrze wyszkolona nie dojdzie do katastrofalnego w skutkach wypadku. Dlatego korzystanie z tego rodzaju energii nie jest niebezpieczne, dopóki jest stosowane „z głową”.

Komentowanie jest wyłączone.